В уводната част от тази серия направихме преглед на 4-те основни етапа на целия процес по оптимизация на публикацията в блога за SEO и ROI, които разглеждаме в това пълно ръководство от 6 части.

4-те основни етапа от процеса на оптимизация на блог публикация
В предишната статия от тази поредица разгледахме първите 4 стъпки от предварителната оптимизация на блог публикацията: генериране на идеи, проучване на ключови думи, проучване на теми и подбор на конкретна тема.
Сега продължаваме с останалите 5 стъпки от предварителната оптимизация – създаване на план, заглавие, подзаглавие, увод и заключение.
Ще ги направим така, че да са оптимизирани за търсачките и читателите, като използваме ключовите думи и прозренията, до които достигнахме на предишния етап.
Научете как да направите рамка на блог публикацията си, преди да започнете да пишете, за силна оптимизация за търсачките и читателите и по-бързо писане в днешната статия на Медиа Вива от @StoikaT Кликни и сподели в Twitter
Оптимизация на блог статия: Очертайте плана на вашата публикация и напишете силно заглавие, подзаглавие, увод и заключение, които водят до резултати
Съдържание:
Преди писането: След проучването на теми и ключови думи направете подготовка за суперсилна блог оптимизация и най-добри резулати
Всички части във вашата блог публикация са взаимно свързани, следват една от друга и трябва да се допълват, за да заведат читателя до мястото, където искате. Тоест до вашия призив за действие (CTA). И да го подготвят да предприеме това желано от вас действие.
- Това включва да напишете план, който ви осигурява нужния фокус и правилна последователност;
- Силно заглавие, което привлича внимание и кликвания;
- Подазаглавие, което допълва заглавието и засилва вниманието;
- Уводен параграф, който привлича интереса на читателя, за да продължи да чете;
- И накрая – да увиете всичко със заключително резюме на основната концепция, основните стъпки, през които сте го превели и да го подтикнете към действие, което трябва да предприеме.
Всички тези части трябва да следват една от друга и да се допълват, като водят читателя към призива за действие в края (CTA).
Oчертайте рамката, в която ще се съдържа вашата публикация. Това ще ви помогне да пишете бързо, фокусирано и резултатно.
Преди публикацията: За по-висока ROI – направете рамка на публикацията в 5 стъпки:
напишете план, заглавие, подзаглавие, въведение и заключение
За по-добро съдържание: направете план на своята статия
Защо ми е нужен план на публикацията?
- Скицирането на план ви помага да покриете всеки детайл, за да сте сигурни, че публикувате цялостно съдържание, което решава всички предизвикателства на вашите читатели по темата.
- Планът ви подсигурява, че не пропускате нищо, като същевременно ви предпазва от прекалено детайлизиране.
Как написването на план ще помогне за оптимизацията на публикацията ми?
- Ще даде насока и организация на публикацията ви в блога (помислете за това като карта или план за писане на публикацията);
- Ще ви помогне да планирате оптимизирани за ключови думи заглавия и подзаглавия;
- Ще се подсигурите, че покривате всички точки, които се нуждаят от внимание, за да разбере читателят ви вашето съобщение;
- Ще увеличите скоростта си на писане (защото ще знаете точно за какво да пишете и кога);
- Ще избегнете да се разпростирате в несвързани теми или такива, които имат малко общо с вашата тема, но не покриват целта и не допринасят за нейното развитие;
- Ще премахнете неяснотите и разконцентрираността, които могат да досадят на вашите читатели.

Как писането на план ще помогне за оптимизация на вашата блог публикация
В допълнение:
|
В наши дни хората възприемат информацията фрагментарно, така че тя трябва да е много структурирана и много фокусирана.За да задържите тяхното внимание и да направите така, че те да получат вашето послание, ще ви помогне да имате добре направен и обмислен план на вашата публикация.
Колко подробен трябва да е моят план за статията?

Вашият план за публикацията в блога може да бъде толкова прост или подробен, колкото искате.
Да имате план за вашата статия, ще ви помогне да сложите идеите си в правилна последователност и те да следват една от друга. Това създава увличаща хипнотична последователност на вашето писане. Кликни и сподели в Twitter
Как лесно да напиша план? Два метода за планиране на публикацията.
Направете плана преди да напишете публикацията

Обикновена структура на плана на блог публикация
Съвети за писане на план:
- Не е необходимо да се усложнява. Просто трябва да бъде бързо и ефективно в ръководенето на вашия процес на писане.
- Преди да направите плана, си направете мозъчна атака или мисловна карта, за да нахвърляте какво може да бъде включено в публикацията ви.
- Правете асоциации, обмисляйте свързани идеи, не се ограничавайте. Аз предпочитам да си драскам с лист и химикалка на този етап.
Планирането означава да структурирате вашите драсканици. Вие решавате кои идеи за публикации ще покриете и кои ще изключите. И вие определяте логически поток.
Ако правя много обемна публикация, като тази например (Най-доброто пълно ръководство за оптимизиране на блог публикация), на този етап обичам да спра, да правя нещо друго, например да готвя или да се разходя, за да дам възможност на ума ми да подреди тези идеи в структура. След което се връщам отново. |
- Встъпителният параграф описва за какво е публикацията ви и защо читателите трябва да положат усилия да я прочетат. Как ще ги направите по-щастливи, с какво ще улесните живота им, какъв техен проблем ще решите? Как, за колко време, за кого точно е? Дали е точно за тях? Колко усилия ще им отнеме да решат проблема си?
- Основната част на блога ви обсъжда как читателят да направи нещо или как да разбере дадена концепция – поредица от съвети или стъпки с или без примери.
- Последният параграф включва кратко резюме на това, на което сте научили вашия читател и призив за действие, който го насърчава да приложи вашите съвети.
- И накрая – под всяка секция или логически раздел, включете точки и подточки, които ще разгледате.

Подробна структура на плана на блог публикация
Планирането ви е вашият контролен списък, за да прецените дали сте покрили всичките си точки в правилния ред.
Направете плана след като сте написали публикацията
Когато пишете публикацията си без конкретно определен план, все още трябва да сте сигурни, че вашата публикация в блога следва логически поток. За това е предназначено „Обратното планиране“.
Основни съвети за обратно планиране:
- Трябва да напишете основната мисъл във всеки логически раздел и подраздел, който сте написали.
- Тогава проверявате: Следват ли ключовите мисли една след друга логично? Водят ли вашия читател до мястото, където искате да го заведете? Включили ли сте някакви излишни мисли, които са не на място, не добавят нищо към темата и които могат да бъдат премахнати или преместени? Може би трябва да преподредите някои параграфи или раздели?
• Планирането е чудесно начало да пишете лесно и да изложите всичките си идеи последователно.
• Ангажирайте се да правите план и публикациите ви ще станат по-обмислени и организирани – всичко това е чудесно за вашите читатели и оптимизация.
• Експериментирайте. Опитайте хибриден подход.
• Следвайте процеса, който работи най-добре за вас.
• Най-важното е, да се наслаждавате на процеса на писане.
• Защото когато се забавлявате, вашите читатели го забелязват.
За оптимизация на блогове с висока ROI: Привлечете вниманието със силно заглавие
Какво означава да оптимизирам заглавието на статията си?
Причината заглавията да са толкова важни е, защото те са първото нещо, което потребителят гледа, когато види уеб страница.
Ето едно проучване, демонстриращо силата на заглавието. То проследява къде попада и къде се задържа погледът на читателите. Според картата, хората прекарват повече време с очи върху заглавието, отколкото върху всяка друга част на страницата.

Проучване, демонстриращо силата на заглавието
Ето няколко бързи съвета за писане на заглавия
• Напишете 20 – 30 различни варианти на заглавието си. Някои от тях няма да са добри. Опитайте да стесните вариантите само до един, който ще използвате. Можете също да изберете няколко алтернативни заглавия, които да тествате в публикациите в социалните медии.
• Заглавието ви трябва да улавя темата и предложението за стойност. Това означава, че ще включите ключовата си дума и ползата, която вашите читатели ще получат, когато прочетат вашата публикация в блога.
• Поставете ключовата си дума в началото или близо до началото на заглавието. Това помага на читателите да разберат по-бързо уместността на публикацията ви за тяхното търсене.
Освен това GOOGLE подчертава ключовата дума. Това помага на читателите бързо да се ориентират и да вземат решение дали тази публикация отговаря на техния въпрос и дали да кликнат на този резултат.
• Нека заглавията ви са не по-дълги от 50-60 знака. Ако са по-дълги, GOOGLE ще ги отреже.

Дръжте заглавията си по-къси, около 8 – 14 думи.
Изследване от HubSpot показа, че заглавията, които попадат в този диапазон на дължината, получават най-голям ангажимент в Twitter и Facebook.

Зависимост между дължината на заглавията на блог публикациите и социалните споделяния
Изпробвани формули за заглавия
Неустоими заглавия видяни от BuzzFeed, които можете да завъртите така, че да използвате за вашата публикация.
Хвърлете един поглед на BuzzFeed за идеи, които можете да взаимствате: Ето някои формули, които взех за вас.
- 25 ___ Това ще промени начина, по който ___ .
- Опитах ___. И дори се изненадах какво се случи по-нататък.
- Това ___ прави ___ 10 пъти по-добре.
- Тук са 11 ___ Това ____. И те са подкрепени от резултати от изследвания.
- Използвайте тези 20 прости хака за още ____. А номер 7 не е ли страхотен?
- Когато научите за ___, никога няма да ____ отново.
Доказани формули и формати за заглавия
- Започнете с число, т.е. „ 10 начина да се забавлявате в Лондон през уикенда без да харчите пари“.
- Адресирайте читателя, т.е. ” Вие имате нужда от тези 10 съвета, с които ще се забавлявате в Лондон през уикенда без да харчите пари“
- Започнете с „Как да“, т.е. с „ Как да да се забавлявате в Лондон през уикенда без да харчите пари „
- Използвайте въпрос т.е. “Искате ли да се забавлявате в Лондон през уикенда, без да харчите пари?”
Ето резултатите от едно проучване, в което на участниците са били показани заглавия от всеки стил за три различни статии и са били помолени да изберат заглавието, което най-много им резонира.

Резултати за предпочитанията на читателите относно заглавията, според MOZ
Допълнителни съвети за писане на добри заглавия
- Не използвайте кръгли и цели числа. Това увеличава достоверността. Например: “Как увеличих трафика си с 162,3 % за последния месец” изглежда по-достоверно от “Как увеличих трафика си със 150 %”
- Използвайте силни глаголи и прилагателни, за да илюстрирате действие.
- Включете емоционален език, за да хванете читателския интерес. Включете една силна емоционална дума. Не прекалявайте. Включете само една, и то на място.
-
-
-
- Луд
- Сега
- Бърз
- Грешка
- Нов
- Откритие
- Удивителен
- Невероятен
- Безплатен
-
-
- Ако можете, използвайте „Страха от пропускане“
- Използвайте елемент на интрига, не разкривайте цялата информация, накарайте читателя да иска да кликне върху заглавието, за да разбере повече. Понякога по-малко е равно на повече. Отново не мамете и не се подигравяйте с читателя. Евтините трикове не вървят пред всяка аудитория. Направете го с мярка и вкус.
- Запомнете: най-важните думи в заглавието ви са първите три и последните три. Ето защо най-добрите заглавия често са дълги само шест или седем думи.
- Изберете внимателно думите, които включвате. Опитайте се те да са максимално точните, тези, които точно и най-силно описват това, което искате да кажете.
- Списък: 21+ начина за {да се направи нещо}, което ще {произведе желания ефект}
- Как да: Как да направим {нещо} за да {произведем желания ефект}
- Въпрос: Какво може {нещо} да ви научи за {друго нещо}?
- Спор: Бихте ли направили {немислимо нещо}? Току що го направих.
- Числа: 105 лесни начина да {направите нещо}, което ще увеличи {резултат} с 206% за 1 година (Не използвайте цели и кръгли числа. Това увеличава достоверността)
Напишете подзаглавие и въведение, които да допълват заглавието
Напишете допълващо подзаглавие
Какво е подзаглавие?


Подзаглавията са важни, защото не можете да кажете всичко, което трябва да кажете само в едно заглавие.
Вашето заглавие трябва да привлече вниманието на читателя.
Но какво следва?
Подзаглавията имат силата да задържат читателя. Докато заглавието може да привлече вниманието на му, трябва да направите повече от това, за да остане на вашата страница. Искате да го накарате да гледа, да щраква, да тества, да превърта или да прави каквото си поискате. Това обикновено отнема повече от 10-20 думи.
Какво мога да направя с моето подзаглавие?
Ето три неща, които можете да направите с подзаглавието си:
- Обяснете още. Ако вашият продукт, услуга или тема се нуждае от малко повече обяснение, опитайте да го разширите с подзаглавието си.
- Говорете за ползите. Заглавията съсредоточени върху ползите са страхотни. Като подчертаете как даден продукт, услуга или разбирането на дадена концепция ще подобрят живота на потребителя, можете драстично да увеличите мощта на страницата.
- Насърчете действията. Подзаглавието също е чудесен начин да накарате потребителите да направят нещо. Ако успешно насърчавате действията, е достатъчно само да направите малък преход, за да стигнат те до бутона ви за призив за действие (CTA) по-надолу.
Как ще направите вашето подзаглавие, зависи от заглавието ви. Можете да изберете една от техниките по-горе или да направите А / B тестване, за да видите кой метод е най-подходящ за вашите потребители.
А сега:
Нека да се потопим по-дълбоко в четирите неща, които ще ви помогнат да направите изключителни подглавия.
4 елемента, които ще направят вашето подзаглавие неустоимо
Ето основните фактори, които ще накарат накарат вашето подзаглавие да блесне:
- Използвайте правилните думи. Избирайте думите си внимателно, защото не можете да използвате много. Ето някои опции, взети от „Големия списък от 189 думи, които конверират“ на Buffer: нови, сензационни, забележителни, тайни, вземете, вие, представяне, подобряване, невероятни, безплатни, защото, изведнъж, насърчавайте, увеличавате и т.н.
- Изберете правилната дължина. Доброто подзаглавие трябва да отнеме само няколко секунди, за да се прочете. Препоръчвам да запазите дължината на подзаглавието си между 10 и 30 думи. Дължина на заглавието, умножена по две е добра формула за правилна дължина.
- Стремете се към точния обем информация. Кажете на потребителя достатъчно. Но не обяснявайте всичко. Нека той остане с част от любопитството си, така че да кликне върху CTA по-долу.
- Включете правилното количество убеждаване. Важно е да използвате подзаглавието по предназначение – да накарате потребителя да се заинтересува да прочете и да е подготвен да се конвертира.
Напишете кратко и насочено въведение
Голяма част от вашите читатели, след като кликнат на резултата в търсачката и попаднат на страницата на статията ви, ще прочетат само заглавието, подзаглавието и ще сканират увода.
Ето няколко съвета за изграждане на вашето въведение:
И накрая, за резултат – опаковайте всичко със силно заключение
Основни стъпки за писане на добро заключение
- Да обобщи основната гледна точка на публикацията ви;
- Да резюмира това, което вашият читател трябва да е научил.
Допълнителни стъпки за писане на добро заключение
- Добавете връзки към допълнителни ресурси за по-нататъшно четене.
- Завършете с действие, което вашият читател трябва да предприеме. (CTA)
- Оставете читателя си с интересен цитат или с една последна точка за размисъл.
Това беше втората част от предварителната оптимизация на блог публикацията ви.
В следващата част ще преминем към това, как да оптимизирате блога си, докато го пишете: Как да оптимизирате блога си (докато го пишете) в 7 лесни стъпки – 4 част
Полезна ли ви беше тази статия? Кои от тези техники използвате?
Пишете ли план предарително или след като сте написали съдържанието? Правите ли A / B тестове на заглавията и подзаглавията?
Ще се радвам ако ми напишете в коментарите по-долу!